Hydroksymetylomaślan (HMB)

Katabolizm białek, w głównej mierze leucyny, generuje powstawanie kwasu tłuszczowego zwanego hydroksymetylomaślanem, czyli HMB. Jest to substancja często wykorzystywana w odżywkach dla sportowców, ze względu na jej właściwości poprawiające wygląd sylwetki.
Odżywki zawierające kwas HMB pozytywnie wpływają na budowę beztłuszczowej masy mięśniowej, co ułatwia pracę nad rzeźbą oraz siłą wśród trenujących sporty siłowe, np.: kulturystykę lub armwrestling. Ponadto biorą udział w redukcji tkanki tłuszczowej, a także wzmacniają organizm, podnosząc jego odporność.
Suplementy diety z HMB są dostępne w postaci kapsułek, płynów, tabletek oraz w formie rozpuszczalnego proszku. Mimo, że działanie wszystkich preparatów jest tak samo skuteczne w budowie tkanki mięśniowej, sportowcy najchętniej wybierają kapsułki, ponieważ zaczynają działać już po około 20 minutach oraz można je przyjmować z pominięciem posiłku, a mimo to nie wywołują podrażnień żołądka. W przeciwieństwie do kapsułek – tabletki, płyny i proszki muszą być spożywane po posiłkach. Ich działanie jest silnie drażniące, mogą powodować stany zapalne zarówno przełyku, jak i żołądka, a także niszczyć szkliwo zębów (szczególnie płyny).

Previous post Czym jest HMB definicja
Next post HMB – NA SIŁĘ