HMB – wszystko co powinieneś wiedzieć o popularnej odżywce

HMB to jeden z najpopularniejszych produktów do pielęgnacji włosów na rynku. To odżywka stosowana od ponad dekady w celu utrzymania zdrowych włosów i ograniczenia ich wypadania. HMB oznacza hydroksyflawon, który jest związkiem organicznym występującym w czerwonym winie i warzywach, takich jak brokuły, kalafior, jarmuż i brukselka. Zaletą HMB jest to, że pomaga poprawić przepływ krwi w skórze głowy i zapobiega łupieżowi.

Ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w chorobach skóry, takich jak egzema, trądzik i łuszczyca. HMB to popularna odżywka, która istnieje już od dłuższego czasu. Jest w stanie zmniejszyć stan zapalny w organizmie, poprawić zdrowie skóry, a nawet pomóc w utracie wagi. To właśnie te ostatnie jej przeznaczenia spowodowały nagły wzrost popularności wśród suplementów diety. Warto zatem wiedzieć o niej jak najwięcej, aby przekonać się – kiedy najlepiej ją stosować we własnej sytuacji.

Co to jest HMB?

HMB to skrót od hydroksy-beta-metylomaślanu i jest to związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie. HMB został po raz pierwszy odkryty przez japońskich naukowców w 1957 roku, ale dopiero w 1997 roku został wprowadzony na rynek amerykański jako suplement diety.

Suplementacja HMB została zbadana pod kątem wielu właściwości zwiększających wydajność, w tym zwiększenia masy i siły mięśni, zwiększonego spalania tłuszczu i wydatkowania energii, poprawy regeneracji po ćwiczeniach i poprawy lipidów we krwi. Istnieją dowody na to, że HMB może zwiększać masę mięśniową w połączeniu z treningiem oporowym.

W jakich sytuacjach warto stosować HMB?

Jeśli masz stan związany ze stanem zapalnym, taki jak zapalenie stawów lub dna moczanowa, powinieneś rozważyć zastosowanie HMB jako części swojego planu leczenia. Może być również stosowany jako część programu przeciwstarzeniowego lub programu odchudzania, ponieważ może pomóc w zarządzaniu rozpadem i naprawą mięśni. Badania wykazały również, że HMB może poprawić siłę mięśni u osób starszych.

Badanie przeprowadzone przez College of Pharmacy na Washington State University wykazało, że suplementacja HMB znacznie zwiększyła beztłuszczową masę ciała, zmniejszyła masę tłuszczu, zwiększyła moc i siłę chwytu, poprawiła wytrzymałość mięśni i zmniejszyła ryzyko kontuzji w porównaniu z placebo. HMB jest metabolitem zawierającym azot aminokwasów leucyny i izoleucyny uwalnianym w organizmie w celu wspomagania syntezy białek mięśniowych. Może być również wytwarzany w organizmie w wyniku reakcji enzymatycznych z udziałem niektórych białek, takich jak aktyna i miozyna. Poziomy HMB osiągają szczyt podczas ćwiczeń i zmniejszają się z czasem.

Jakie są właściwości HMB?

HMB ma wiele właściwości, które czynią go doskonałym kandydatem do stosowania jako suplement lub odżywka, w tym: właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwstresowe i przeciwstarzeniowe. Znaczenie HMB HMB jest niezbędny w profilaktyce i utrzymaniu zdrowia mięśni, a także w promowaniu utraty tłuszczu. Pomaga zahamować rozpad tkanki mięśniowej, co skutkuje wyższym poziomem masy mięśniowej. Dodatkowo działa synergistycznie z innymi związkami, takimi jak BCAA (aminokwasy rozgałęzione) i kreatyną dla ich dodatkowych korzyści. L-Leucyna Leucyna to aminokwas rozgałęziony (BCAA), który bezpośrednio wpływa na syntezę białek poprzez promocję tkanki mięśniowej i hamowanie rozpadu mięśni.

Wykazano również, że HMB ma właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc w ochronie przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki. Mechanizmy molekularne działania HMB można wyjaśnić jego zdolnością do działania jako donor wodoru w celu utworzenia katalitycznie aktywnego wolnego rodnika, który byłby silny w neutralizowaniu wolnych rodników i reaktywnych form tlenu. W jednym badaniu stwierdzono, że HMB zmniejsza markery stanu zapalnego i poprawia wydajność ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post HMB. Kiedy i po co?
Next post Kiedy warto stosować suplementy typu HMB?